Săptămâna ”Școala Altfel”: aprilie 15 – aprilie 19

Săptămâna Școala Altfel 2019 este un program dedicat activităților extracurriculare și extrașcolare. Timp de o săptămână orele normale sunt înlocuite de activități speciale, pe care părinții, elevii și învățătorii le pot stabili împreună. Activitățile sunt organizate de luni până vineri, iar numărul de ore petrecut trebuie să fie egal cu numărul de ore petrecut în mod normal în sălile de clasă. Elevii care lipsesc de la ”Școala Altfel” vor primi absențe în catalog.

Evenimente:

  • Piesa de teatru „Treapta a 9-a” de Tom Ziegler pentru clasele IV – VIII, Marți, 16 Aprilie, ora 10.00 la Centrul Cultural ”Florica Cristoforeanu”.
  • Vizionare film ”România neînblânzită”, Joi, 18 Aprilie, pentru clasele IV – orele 9.00-11.00 și clasele V-VIII – orele 11.00 – 13.00 la Centrul Cultural ”Florica Cristoforeanu”. Vizionare filmului va fi urmată de o discuție – dezbatere cu următoarele obiective: rezumarea principalelor noțiuni de geografie și biologie prezentate în film; transmiterea unor mesaje de ecologie; întărirea comportamentelor civice ale elevilor (rolul lor în procesul de dezvoltare durabilă); identificarea valențelor artistice ale producției cinematografice.