Stilurile de învățare ale elevilor

Nu exista o singura modalitate de a invata si fiecare scolar isi da seama in timp ce stil i se potriveste. Elevul adapteaza tehnicile de invatare propriilor abilitati si caracteristicilor materialului de invatat. Totusi, este bine ca el sa stie ca exista mai multe feluri de a invata si sa fie ajutat sa-si identifice propriul stil.

Stilurile de invatare sunt vizual, auditiv, tactil si kinestezic. Proportia in care elevii utilizeaza stilurile difera, ceea ce inseamna ca si metoda cea mai eficienta de invatare este diferita pentru fiecare elev.

Copilul vizual citeste informatia, foloseste culori, subliniaza cuvintele-cheie, foloseste imaginile pentru explicarea textelor.
Copilul auditiv citeste cu voce tare, repeta principalele idei folosind propria voce, cu muzica preferata in fundal, solicita repetarea explicatiilor verbale.

Copilul kinestezic efectueaza experimente, scrie ideile cu propriile cuvinte, se misca in timp ce invata, utilizeaza tehnici de memorare bazate pe miscare.

Iata cum functioneaza fiecare stil de invatare:

 

Stilul vizual: elevii isi pot aminti mai usor ceea ce au citit sau au observat. Ei pot sa inchida ochii si pot sa isi reaminteasca ceea ce au citit sau vazut mai devreme.
Elevii cu acest stil de invatare vor lucra foarte bine cu:
– harti, harti mintale

– imagini cat mai colorate si mai expresive

– postere

– imagini video

– fotografii

Pe elevii cu stil vizual de invatare ii ajuta efectele vizuale.

 

Stilul auditiv: acesti elevi pot invata mai bine prin ascultarea instructiunilor verbale, cum ar fi explicatiile, discutiile sau materialele audio, preferand sa se bazeze pe sunete.
Elevii cu acest stil de invatare vor lucra foarte bine cu:
– instructiuni verbale

– explicatii

– cantece si poezii

– raspunsuri orale

Pe elevii cu stil auditiv de invatare ii ajuta sa aiba sunete adaugate la lectie.
Stilul tactil: elevii isi pot sublinia ideile principale pe masura ce le citesc si iau notite atunci cand asculta. in majoritatea cazurilor, activitatea de scriere este suficienta pentru ca actul de invatarea sa se realizeze.
Elevii cu acest stil de invatare vor lucra foarte bine in:
– activitati de lucru manual

– desen si pictura

– jocuri de constructii

– realizarea de machete
Pe elevii cu stil tactil de invatare ii ajuta sa fie lasati sa simta si atinga obiectele pentru a putea astfel sa internalizeze informatiile noi.

 

Stilul kinestezic: acesti elevii invata cel mai bine folosind experientele din viata reala care sunt adesea necesare pentru a retine materialul de invatat. Ei invata cel mai bine atunci cand sunt implicati in totalitate intr-o activitate.
Elevii cu acest stil de invatare vor lucra foarte bine in:
– activitati care implica miscare

– tipuri de jocuri variate

– experimente

Copiii cu stil kinestezic de invatare, spre exemplu, sunt mereu in miscare, iar parintii si dascalii ar trebui sa tina cont de acest lucru. Studiile arata ca metodele de predare care se potrivesc cu stiluri de invatare ale elevilor pot imbunatati semnificativ performantele lor academice.

 

Este important de retinut si ca nu exista un stil de invatare bun sau rau si nu are nimic de-a face cu inteligenta. Cu totii folosim un amestec de stiluri de invatare, desi unul dintre ele este mai pregnant.