Activitati de formare din cadrul parteneriatului Erasmus + KA229, „Education for heritage, heritage for education”

In perioada 3 – 9 aprilie, elevii Nedelcu Alexia, Macovei Eduard, Chirac Flavia si Jantea Denisa, insotiti de profesorii Cristina Echimescu, Ramona Albu si Cornelia Bertesteanu au participat la Istanbul, la activitatile de formare din cadrul parteneriatului Erasmus + KA229, „Education for heritage, heritage for education”. Au asistat la lectii, au vizitat instituții de conservare a patrimoniului cultural, au participat la ateliere de lucru, s-au imprietenit cu colegi din Turcia, Spania, Portugalia si Grecia si au fost primiti de catre autoritatile locale. Pentru toti a fost o experienta inedita, o provocare a parasirii zonei de confort si o fuga de limitarile ei, dar si a fascinatiei altei lumi, a descoperirii si redescoperirii de sine, in sens gnoseologic si moral. A fost o ocazie de a observa diferentele dintre culturi, de a le respecta si aprecia, de complementaritate si dialog intre oameni cu aceeasi profesie si aceeasi dragoste de copii si intre copii cu aceleasi preocupari si aspiratii.

Apariții presă: http://opiniabuzau.ro/foto-reprezentantii-scolii-nr-1-rm-sarat-deplasare-la-istanbul-in-cadrul-unui-proiect-european/?fbclid=IwAR0c32UDoMf40INZ7lhQfph5s9shHEe0pDqXoSsDdVr5vpr_3j8LK4YIcXg